Skalku založit není vůbec těžké. Nejlepším obdobím pro její založení je podzim. Vhodnou zeminou k založení skalky je ornice. Kameny do skalky můžete vybírat z vašeho okolí. Rostlinky, které, zakoupíte ve specializovaných obchodech v rašelinovém balu, sázíme do obyčejné ornice. Nejdůležitější na založení skalky je drenáž, která za deště odvádí přebytečnou vodu a v době sucha zavlažuje rostliny.
Vhodné místo
Nejprve je třeba zvolit pro skalku vhodné místo na vaší zahradě. Rostlinky na skalce potřebují především světlo, neboť by ve stálém stínu živořily. Z tohoto důvodu volte vždy pro skalku východní směr, kde na skalničky svítí dopolední sluníčko. Nikdy skalku neumisťujte pod stromy, zvláště pod ty listnaté, protože na skalku nepropustí světlo a na podzim by vždy byla vaše skalka zavalena hromadou listí.
Také je třeba si promyslet, jak velkou skalku chcete vytvořit. I na malé ploše je možné vytvořit půvabnou skalku. Jestliže máte k dispozici velký prostor, je opravdu dobré zvážit, jak často se budete moci skalce věnovat, ale také, o jak velkou skalku se dokážete postarat. Pokud jste začátečník, založte si nejprve malou zkušební skalku. Při péči o ni nasbíráte potřebné zkušenosti. Později můžete skalku buďto rozebrat, anebo přestavět na větší a dokonalejší.
Jak vytvořit skalku
Skalku je nejlépe zakládat na šikmé ploše, například na svahu. Vybrané místo pro skalku je nejprve třeba zbavit veškerého plevele. Poté na vyčištěný prostor umístěte kameny a vysaďte skalničky. Pokud máte rovný povrch zahrady, můžete si uměle navýšit terén pro vaši skalku. Opět je třeba zbavit půdu travin a plevele a pokrýt ji silnou vrstvou štěrku. K vytvoření kopečku na skalku můžete použít i klasickou zeminu. Volba samotného substrátu potom záleží na vybraných druzích skalniček, měl by však být dostatečně propustný.
· Mnohdy se osvědčuje samotná ornice, nebo klasická zemina s přídavkem písku a štěrku.
· Anebo je možné použít směs kompostu, rašeliny, písku a štěrku.