Na trhu chybějí zejména svářeči, klempíři, instalatéři, soustružníci, kvalitní truhláři nebo specializovaní lakýrníci. Pokud jste někdy sháněli narychlo dobrého instalatéra, tak zaručeně víte, že je to pravda. V současnosti jsou tyto řemesla tak ceněná, že měsíční mzda klidně přesáhne i 40 000 korun. Na přesnější statistiky se ještě podíváme.
Motivace studentů
Lákavé finanční ohodnocení ovšem mladé Čechy nezajímá natolik, aby pracovali rukama. To je totiž největším problémem. Ano, mladí nechtějí pracovat rukama a raději si vybírají obory v oblasti IT, ekonomiky, pedagogiky apod. Klasická řemesla tak bohužel skomírají a dodavatelů těchto služeb je bohužel čím dál více. Proto se české školství snaží upoutat pozornost studentů.
Mnoho učilišť nabízí podpis smlouvy u odborné společnosti ihned po ukončení studií. Stejně tak ale nabízí i finanční odměny za to, když půjdou studovat určité řemeslo. Ani to ale nepomohlo, a proto mnoho z oborů postupně mizí. Když o ně není zájem, školy nenaplní kapacitu a poté musí daný obor stáhnout z nabídky. To ale znamená, že odborných pracovníků bude nadále ubývat a jejich mzdy nadále růst.
Kolik vydělávají?
Nyní se podíváme na nejžádanější pracovní pozice a jejich finanční ohodnocení.
-
Klasický svářeč si vydělá 32 až 41 tisíc korun, -
obráběč CNC bere kolem 35 000 korun, -
brusič krásných 28 až 31 tisíc, -
elektrikář s vyhláškou 25 až 31 tisíc, -
zámečník hezkých 25 až 27 tisíc korun, -
soustružník vydělává 22 až 26 tisíc a -
operátor výroby dostane za práci 14 500 až 18 000 korun.
Až se budete vy nebo vaše děti rozhodovat o oboru, ve kterém pracovat a jste manuálně zruční, tak se místo klasické školy rozhodněte spíš pro učiliště s maturitou. Pokud jste ale již dávno vystudovali, tak máte pořád šanci. Existuje mnoho rekvalifikačních kurzů, které vám dají oprávnění vykonávat nové zaměstnání a začít vydělávat větší peníze než nyní.