Určitě. Slepičí vývar má výraznou chuť a povzbudivé účinky. Aby léčil, musíte vědět, jak ho správně připravit.
Slepici nebo kuře?
Tak ze slepičky je jistě silnější a aromatičtější. Její maso obsahuje méně purinů než maso kuřecí. Je vhodnější pro lidi trpící dnou. Nejlepší je „čerstvá“. Ta se ovšem u řezníka v současné době hůř shání. Pokud tedy nemáte vlastní slepici z vlastního dvorka, budete se muset spokojit pravděpodobně s mraženou.
Ovšem počítejte s tím, že slepička se vaří asi tři hodiny. Nejste – li tedy milovníci dlouhého vaření, nic nezkazíte ani přípravou vývaru z kuřete. To se vaří přibližně hodinu.
Zdravá příprava
Při přípravě vývaru je potřeba zajistit, aby obsahoval co nejvíce živin a vitamínů. Jen tak bude léčit. Fungovat jako prevence proti nachlazení nebo posílení pacientů, které již nějaká choroba skolila.
Zkuste pár triků slavné kuchařky Magdaleny Dobromily Rettigové. Jednu polovinu dávky zeleniny dejte vařit se slepicí nebo kuřetem. Nechte ji vcelku. Asi čtvrt hodiny před ukončením vaření vývar přeceďte. Maso buď vraťte nakrájené do polévky nebo ho můžete použít na slepici na paprice. Pak k vývaru přidejte druhou polovinu zeleniny. Teď již ale nakrájené a osmahnuté na kousku másla. Povařte cca čtvrt hodinky. Můžete přidat domácí nudle nebo kapání.
Co ve vývaru nechat
Nezáleží jen na tom, co vám chutná, ale také na tom, jak vám právě je. Jste – li zdraví, nechte ve vývaru vše – maso, zeleninu, zavářku. Zdravý člověk je totiž schopen dobře strávit bílkovinu, vlákninu i sacharidy. Pro pacienta s virózou je ale lepší servírovat přecezený čistý vývar bez masa. Jeho metabolismus není pak zatěžován trávením složitých bílkovin. Opatrně také s tukem. Slepice bývá tučnější než kuře. Trochu tuku lze tedy z polévky odebrat. Ale nedoporučuje se odstranit všechen. Jsou v něm rozpustné některé vitamíny. Například vitamín A z mrkve. Navíc byste se připravili o skvělou chuť. U pacientů v rekonvalescenci tuk ponechte, těm, co mají ještě horečku je lepší tuk z vývaru odstranit.
Recept na základní kuřecí vývar
· jedno celé kuře či kuřecí hřbety nebo čtvrtky (celkem 1,5 kg)
· 1 větší mrkev
· 1 kořenová petržel
· půl malého celeru
· 1 stonek řapíkatého celeru
· 1 cibule
· 2 stroužky česneku
· 2 bobkové listy
· půl lžičky kuliček černého pepře
· půl lžičky hrubozrnné soli
– kuře opláchněte a osušte, odřízněte tučnou kůži v břišní části a na krku
– rozdělte na polovinu a vložte do velkého hrnce
– přidejte očištěnou zeleninu vcelku, koření sůl a asi 3 litry vody
– vařte mírným varem asi hodinu, pak sceďte přes jemné síto, nakrájené maso vraťte do polévky