K čemu je potřeba algicid? Není to zas nějaký reklamní blábol, který nás dotlačí ke zbytečné investici? Každý zkušený akvarista vám potvrdí, že ne, a hlavně vám dokáže vysvětlit, co to vlastně je, a k čemu je to zapotřebí.
Zkušení akvaristé dobře ví, že akvárium je svým způsobem živoucí ekosystém, kde vše se vším souvisí, a pokud chcete mít úspěchy a chovat ryby a pěstovat akvarijní rostliny skutečně na úrovni, potřebujete nejen vhodné krmivo pro ryby, ale i perfektně vyvážený systém živin pro rostliny. Jakmile totiž rostlinám přestanete dodávat, co potřebují, tedy dusičnany, vápník, hořčík, stopové mikroprvky a také uhlík v podobě oxidu uhličitého, začnou chřadnout a namísto nich se v akváriu objeví řasy.
Řasa je silný konkurent vodním rostlinám, a platí jasné pravidlo – kde jsou rostliny, nebývají řasy, a naopak. Rostliny, pokud se jim daří, totiž produkují tzv. algicidní látky, které růst řas tlumí, zkrátka jim nedovolí se ve vodním prostředí rozmnožit.
Podobné pravidlo platí i v bazénech a vodních nádržích. U nádrží přírodních, kde funguje samočisticí schopnost díky rostlinám, je voda čistá a řas téměř zbavená. V bazénech menších, které nemají vysázené rostliny, se musí nasazovat algicid proti řasám ve formě přípravku. Kdybyste to neudělali, sluneční paprsky a teplo by se postaraly o rozpuk řas a koupat se v zakalené zelené vodě není nic příjemného.
Kromě řas se tu také mohou tvořit bakterie, známé pod názvem sinice, a ty jsou dokonce natolik agresivní, že by vám mohly způsobit zdravotní problémy. Však to možná znáte, pokud jste někdy vyrazili na Máchovo jezero, které mívá se sinicemi velké potíže.
Až si tedy budete pořizovat na zahradu bazén, a třeba jen nějaký malý, o průměru čtyři metry, na algicid Chlorito nezapomínejte, patří do základní výbavy pro udržení čisté vody v nádrži na koupání.