Fotografie, obrázky i text. Majitelé a především manažeři sociálních sítí se starají o to, aby se na veřejnost dostal pouze obsah, který nebude nijak závadný. A právě Facebook na to má nejen spoustu zaměstnanců, ale také příručku. Vše ale není tak jednoduché, jak se může zdát. Jaké téma je ještě přijatelné a která témata jsou naprostým tabu?
Tajná vnitřní pravidla
Již před několika lety na veřejnost uniklo několik bodů z interních příruček. Pár detailů zveřejnil v článku list The Guardian. Ukázalo se, že problematika sexuálního contentu je natolik složitá, že v psané formě působí až protichůdně. Společnost se bránila tím, že si cení především bezpečnosti svých uživatelů. A trochu zvláštní není jen sexuální obsah.
Bezpečnost především?
Facebook se dal slyšet, že se snaží uživatelům poskytnout co nejvyšší bezpečnost, ale zároveň nechtějí omezovat svobodu veřejného projevu. Z toho důvodu se museli hodně zamyslet nad formulací pravidel, protože rozhodně není jednoduché vše skloubit dohromady. Společnost má speciální software, který pomáhá s filtrací nevhodného obsahu, ale ten není dokonalý.
Největší tabu
V oblasti jako je sebepoškozování, obtěžování dětí a týrání zvířat nejsou pravidla přesně vymezená a mohou se zdát trochu zmateně. Na druhou stranu témata jako je terorismus, pornografie, násilný, nenávistný či rasistický obsah jde okamžitě pryč. Publikovaný ho buďto neuvidíte, anebo během několika málo hodin zmizí.
Lidé, kteří se o tuto selekci starají mají i pouhých deset vteřin na to, aby se rozhodli zda ano, anebo ne. V roce 2017 jich bylo asi 4500. Dnes je jich více jako 7500. A není se čemu divit, když má tato sociální síť více jak dvě miliardy uživatelů, kteří postují příspěvky i několikrát za den.
Vždy se tedy zamyslete, co publikujete a zda to nepatří do šedé či černé oblasti témat na všech sociálních sítích. Tuto selekci totiž nedělá jen Facebook, ale i Instagram či Twitter. A není se čemu divit, protože někteří lidí skutečně postují velmi podivné, násilné a nevhodné věci.