Category: Nezařazené

Vyhlášená válka proti škůdcům v domácnosti

Ve své domácnosti se setkáváme se škůdci téměř po celý rok. Z členovců to je hlavně hmyz, dále roztoči a z obratlovců myši, ve sklepích též krysy a potkani. Jejich škodlivost se projevuje různým způsobem: především jsou to škůdci lidského zdraví, mezi které patří i nepříjemný hmyz (mouchy, vši, blechy atp.), dále početná skupina škůdců zásob, jako pilousi, švábi, mouční červi, mravenci a jiní, a konečně škůdci materiálu, tj. textilu, zařízení domácností a jiných trvalých hodnot, z nichž nejznámější jsou moli, kožojedi a červotoči.

mouchy

Škůdci zásob
To, že máte škůdce doma, neznamená, že jste špindíry nebo bordeláři. Věřte, že kdo chce, způsob do vašeho domova si najde.Můžeme proti nim bojovat dvěma způsoby. Prevencí, která souvisí s úklidem především spíže. Vetřelci mají rádi teplo, vlhko, klid a dostatek potravin. Nebo přímým zásahem – různými zneškodňujícími prostředky. Nemíchejte například starou a novou mouku. Ta totiž moc chutná zavíječi moučnému. Je to motýlek, který klade vejce do mouky, těstovin, ořechů, mandlí, pečiva apod. Drobné housenky spřádají pavučiny mezi napadeným zbožím a okolí zapáchá.

Červotoč spížní má všestrannou obživu, napadá kromě mouky i krupy, krupice, suchary, pečivo, luštěniny, koření, tabák, kávu, kakao, mletou papriku, a dokonce i čokoládu nebo cukroví. Obrana proti němu je obtížná, nejlépe je napadené zboží ihned zlikvidovat, jinak je možno ho hubit pouze horkem 70-80°C.

Šváb a rus patří mezi velmi nepříjemný hmyz, jehož se však nemusíme obávat. V řádně udržované a větrané spíži se objeví málokdy. Jsou – li potraviny dobře chráněny síťovými poklopy nebo nějak jinak uzavřeny, pak nenajdou švábi vhodné životní podmínky. V nutném případě je možno ve spíži podlahu i stěny dezinfikovat postřiky.
Rušníci, malí brouci, napadají různé potraviny s vlhkým prostředím. Obranou je sucho, pořádek a vyklizení napadeného místa.

Potemník skladištní je velmi vážný škůdce, a to především jeho larvy. Samičky kladou mezi potraviny drobňoučká vajíčka a larvy se potom do nich zakusují. Hubit lze opět pouze vysokými teplotami.
Pilous rýžovýje již podle názvu známý pro život v rýži a na jiném zrní. V suchém prostředí nežije. Budete – li udržovat zásoby v suchu, není třeba se ho obávat. Kromě toho lze pilousy rýžové stejně jako pilousy černé hubit nahřátím zásob nad 55°C.

moucha na kytce

Pilous černý je ze všech nejhojnější. Malý hnědočerný brouček a jeho samička zakusuje zrna obilí a klade do nich po jednom vajíčku. Larva pak vyžírá zbytek zrna, až se zakuklí.
Nelze opomenout mouchu domácí. Ta žije v teplých místech, nejčastěji se s nimi setkáte v létě na hnijících látkách i na potravě (masu, pečivu, cukru apod.). Jsou zdravotně nebezpečné. Přenášejí při přelétávání z hnijících látek a výkalů na potravu zárodky nebezpečných zažívacích chorob. Nejlepší obranou je zabránit síťkou v oknech jejich vniknutí. Dále pak mucholapky a účinné prostředky na hmyz.

codalan.cz